ujeżdżenie

Klucz do sukcesu

W porzednim wpisie wyjaśniałam jakich pomocy należy użyć przy zmianach chodów oraz zatrzymaniu. Dzisiaj omówię co należy zrobić, aby koń skręcił tam gdzie chcemy. Najpierw trzeba umieć zrównoważyć konia w lini prostej, a nastepnie uczyć się skręcać. Skręty to zarówno zmiany kierunku, serpentyny jak i chody boczne.

Skręcanie choć wydaje się łatwe wymaga subtelnej wiedzy, gdyż najpierw trzeba umieć kontrolować konia w lini prostej. Skręcając trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów np. wielkość skrętu, im bardziej ściśnięty tym trudniejszy do wykonania. Do tego dochodzi prędkość, im szybciej się koń porusza, tym trudniej mu zmienić kierunek, a co za tym idzie wejść w zakręt. Na koniec, a o tym się bardzo często zapomina, koń sam w sobie. Jego wielkość, sztywność lub giętkość, edukacja jeździecka, dobra wola, ciekawość albo płochliwość stanowią ważne elementy, które utrudniają lub ułatwiają skręt. Jazda konno to komunikowanie z koniem; jeżeli komunikacja dobrze się odbywa, nie ma szumów na łączach (chodzi o umiejętność rozróżniania kodów czyli odpowiedniego użycia pomocy) koń rozumie przekaz i ma zaufanie do jeźdźca, to każde zadanie wykona z mniejszym lub większym zaangażowaniem.

Skręcić można kiedy koń idzie energicznie, do przodu, w równowadze. Jeżeli chodzi o równowagę, dotyczy to przede wszystkim jeźdźca, gdyż skuteczna komunikacja wiąże się ze stabilnością dosiadu. Dobry dosiad pozwala na niezależne użycie pomocy. Jeżeli jeździec skręcając wiesza się na wodzach koń nie rozumie polecenia i albo sie zatrzyma ( w najlepszym wypadku) albo zacznie się bronić.

Dobra komunikacja to dobre zrozumienie kodów czyli dobre zastosowanie dosiadu, rąk, nóg, głosu, krótko mówiąc wszystkich elementów pozwalajacych na zrozumienie poleceń – odpowiednie użycie pomocy.

Gdy chcesz skręcić, na początku orientujesz spojrzenie w kierunku, w którym chcesz jechać, to pozwala ustalić górę ciała, nastepnie przy równych wodzach i na kontakcie odsuwasz rękę w od szyi konia, (w bok, nie w tył). Przy dłuższej praktyce jeździec potrafi kontrolować zarówno łopatki jak i biodra konia, co pozwala na wykonanie figur w chodach bocznych.

Przez całą karierę jeździecką udoskonalamy technikę skrętów. Do tego potrzebne jest regularne ćwiczenie, a także obserwacja koni w naturze i w czasie pracy. Im bardziej jesteś zaawansowany w twojej pracy z koniem, tym bardziej trzy podstawy jeździeckie: ruch do przodu, równowaga, skręt łączą się ze sobą w sposób coraz bardziej wyrafinowany, przechodząc jeden w drugi łagodnie i bez wysiłku.

Aby dobrze skręcić trzeba zorientować spojrzenie w kierunku skrętu, po to aby góra ciała podążyła za spojrzeniem, korpus “odkręca się” jak korek od butelki w zależności od wybranego kierunku.

Oddychaj i odpręż się, oraz staraj się przewidzieć kolejny ruch, aby nie zaskoczyć konia nieprzewidzialną reakcją.

Kasia Godefroy – Kasia z rancho – nauczyła się płynąć pod prąd. Przez trzynaście lat pracowała w hurtowni farmaceutycznej. Wyjechała jako opiekunka do dzieci w St. Nom La Breteche, nauczyła się języka francuskiego i zapałała chęcią zmiany życia. Kocha Paryż – miasto mody i beretów, czemu dała wyraz w powieści „Tango z koniem”. Fascynują ją królowie Francji, zna na ich temat mnóstwo anegdotek. Groom z pasją do kaligrafii, pracowała jako instruktor jeździectwa w klubie sportowym w Normandii; doprowadziła grupę młodych woltyżerek do Mistrzostw Francji. Obecnie prowadzi pensjonat dla koni. Podziwia: przyrodę, malarstwo Ingresa, muzykę Mozarta. Marzy o wyjeździe do Wiednia na Koncert Noworoczny, przy okazji chętnie odwiedzi Wiedeńską Szkolę Jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.