• spadochron

  Zatańcz ze mną tango

  "La leçon d'equitation" Sary Gruen zasiała w mojej wyobraźni ziarno, które puściło korzenie, zakwitło i wydało owoc w postaci "Tanga z koniem". Sara Gruen wspomaga organizacje prozwierzęce. Polscy czytelnicy znają jej powieść "Woda dla słoni". Wzorem tej kanadyjskiej pisarki postanowiłam zysk ze sprzedaży książki przeznaczyć na pomoc fundacjom zajmującym się bezdomnymi zwierzętami.

 • motywacja

  Pokonać lęk

  Strach ma wielkie oczy. Tak mówi przysłowie. Jest w tym wiele racji, bo im bardziej się czegoś boimy, tym straszniejsze się to coś wydaje. Dzieci boją się ciemności, skrzypiących szaf. A czego boja się jeźdźcy? Jeździectwo to sport ryzykowny, faktorem strachu może być: brak doświadczenia, upadek a co za tym idzie kontuzja, charakter konia, albo jeźdźca – niektórzy są bardzo nerwowi z natury. Poza tym są tacy, którzy potrafią nad strachem zapanować, inni nie. Uważa się, że stres pomaga w walce z samym sobą, z własnymi słabościami, dzięki niemu można rozwijać umiejętności. Jednak bardzo często pod wpływem silnego wzburzenia tracimy zdolność koncentracji i wyciągania logicznych wniosków. A to prowadzi do…

 • ćwiczenia

  I love yo(u)ga

  Czasami tracisz energię, czujesz się jak balon, z którego upuszczono powietrze. Nie wiesz, albo zapominasz, po co robisz to co robisz. Działania tracą sens. Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu zatrzymać się i zastanowić nad tym, co powoduje, że chcesz osiągnąć dany cel, co cię napędza czyli krótko – jaka jest twoja motywacja. Poświęć kilka minut na ćwiczenia wzmacniające, nie, nie ciało tym razem. Będziesz ćwiczyć wolę, silną wolę. Silna wola nie bierze się sama z siebie, nie jest nikomu dana jak kolor oczu czy włosów, nie jest nawet cechą charakteru, którą się dziedziczy. Nad nią się pracuje. Odpręż się, znajdź wygodną pozycję np. na dywanie czy na…

 • ćwiczenia

  Na rozgrzewkę

  Aby nie dopuścić do uszkodzeń czy kontuzji wystarczy poświęcić kilkanaście minut na rozgrzewkę. Rozgrzewka dla konia jest momentem bardzo ważnym, pozwala przygotować się do wytężonej pracy. Nie zapominajmy, że większość koni spędza czas w zamknięciu, w boksie. W czasie wysiłku ciało zużywa więcej energii, zwiększa się praca serca, a co za tym idzie przyśpiesza oddech, gdyż jest większe zapotrzebowanie na tlen. Dlatego nie przechodzi się ze stanu spoczynku w stan działania jak za naciśnięciem przełącznika off/on.

 • motywacja

  Brakujący element

  Aby osiągnąć cel ważna jest dobra organizacja i wyeliminowanie toksycznych działań, które przeszkadzają w rozwoju. Możesz spędzić mnóstwo czasu na wyobrażaniu sobie celów, które chcesz osiągnąć. Bez podjęcia konkretnych czynności nie uda ci się ich zrealizować; a do podjęcia działań potrzebna jest motywacja.

 • ujeżdżenie

  Klucz do sukcesu

  Skręcanie choć wydaje się łatwe wymaga subtelnej wiedzy, gdyż najpierw trzeba umieć kontrolować konia w lini prostej. Skręcając trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów np. wielkość skrętu, im bardziej ściśnięty tym trudniejszy do wykonania. Do tego dochodzi prędkość, im szybciej się koń porusza, tym trudniej mu zmienić kierunek, a co za tym idzie wejść w zakręt. Na koniec, a o tym się bardzo często zapomina, koń sam w sobie. Jego wielkość, sztywność lub giętkość, edukacja jeździecka, dobra wola, ciekawość albo płochliwość stanowią ważne elementy, które utrudniają lub ułatwiają skręt. Jazda konno to komunikowanie z koniem; jeżeli komunikacja dobrze się odbywa, nie ma szumów na łączach (chodzi o umiejętność rozróżniania kodów…

 • ujeżdżenie

  Łagodnie i spokojnie

  Przejścia i zatrzymanie. O przejściach mówimy wtedy kiedy koń zmienia chód np. ze stępa przechodzi w kłus, a następnie w galop - przejścia wstępujące. Gdy z galopu przechodzi w kłus a potem w stęp mówimy o przejściach zstępujących. Wraz z wyższym stopniem wtajemniczenia w jazdę konno zarówno przejścia jak i zatrzymanie powinno odbywać się z coraz większym wyczuciem i precyzją.

 • skoki

  Pozycja

  Aby skok się udał powinieneś popracować nad pozycją. To jest podstawa dobrej równowagi i dobrej współpracy z koniem. Za każdym razem, gdy wsiadasz w siodło rób sobie check-list kluczowych punktów twojej pozycji: nie jestem spięty? Czy siedzę nad środkiem ciężkości konia? Moje plecy są proste? Moje łopatki rozluźnione? Nogi na dobrym miejscu - nie za bardzo w przód, czy w tył? Ręce - nie za wysoko? Pięta - biodro - lopatki - uszy tworzą linie prostą?

 • spadochron

  Baśń o Dobrusi

  Za morzami, za górami, w chatce pod lasem mieszkała Dobrusia. Lubili ją mieszkańcy pobliskiego miasteczka, bo była miła i uczynna. Pomagała ludziom i zwierzętom. Miała zaprzyjaźnionego wilka, któremu wyciągnęła kolec z łapy i od tej pory wilk stał się jej wiernym towarzyszem. Nikt wieczorami nie odważył się podchodzić pod dom Dobrusi, bo żółte ślepia wilka widać było z daleka. Żyła spokojnie, jeździła do miasteczka na koniu Ami, po karmę dla wilka, aby nie polował na owce w pobliskich górach. Koń w dzień pasł się na łące, a na noc Dobrusia zamykała go w boksie ze sporą porcją siana.

 • motywacja

  C jak champion

  Wie pan jakie było moje życie? Nie mowię o sukcesach, ani nawet o wypadku, czy śmierci mojego konia. Mówię o tym, że cały mój czas poświęcałam jeździe konnej. Byłam pozbawiona towarzystwa koleżanek, nie chodziłam do szkoly, gdyż szkola ograniczyłaby czas moich treningów.Jeżeli jesteś gotowy/a na tyle poświęcenia, to rób jak Annemarie, bohaterka "Lekcji jazdy" i jej koń Harry; ćwicz po kilka godzin, nawet jeżeli na drugi dzień nie usiądziesz, ćwicz, bo trening czyni mistrza.