• motywacja

  Brakujący element

  Aby osiągnąć cel ważna jest dobra organizacja i wyeliminowanie toksycznych działań, które przeszkadzają w rozwoju. Możesz spędzić mnóstwo czasu na wyobrażaniu sobie celów, które chcesz osiągnąć. Bez podjęcia konkretnych czynności nie uda ci się ich zrealizować; a do podjęcia działań potrzebna jest motywacja.

 • ujeżdżenie

  Klucz do sukcesu

  Skręcanie choć wydaje się łatwe wymaga subtelnej wiedzy, gdyż najpierw trzeba umieć kontrolować konia w lini prostej. Skręcając trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów np. wielkość skrętu, im bardziej ściśnięty tym trudniejszy do wykonania. Do tego dochodzi prędkość, im szybciej się koń porusza, tym trudniej mu zmienić kierunek, a co za tym idzie wejść w zakręt. Na koniec, a o tym się bardzo często zapomina, koń sam w sobie. Jego wielkość, sztywność lub giętkość, edukacja jeździecka, dobra wola, ciekawość albo płochliwość stanowią ważne elementy, które utrudniają lub ułatwiają skręt. Jazda konno to komunikowanie z koniem; jeżeli komunikacja dobrze się odbywa, nie ma szumów na łączach (chodzi o umiejętność rozróżniania kodów…

 • ujeżdżenie

  Łagodnie i spokojnie

  Przejścia i zatrzymanie. O przejściach mówimy wtedy kiedy koń zmienia chód np. ze stępa przechodzi w kłus, a następnie w galop - przejścia wstępujące. Gdy z galopu przechodzi w kłus a potem w stęp mówimy o przejściach zstępujących. Wraz z wyższym stopniem wtajemniczenia w jazdę konno zarówno przejścia jak i zatrzymanie powinno odbywać się z coraz większym wyczuciem i precyzją.

 • skoki

  Pozycja

  Aby skok się udał powinieneś popracować nad pozycją. To jest podstawa dobrej równowagi i dobrej współpracy z koniem. Za każdym razem, gdy wsiadasz w siodło rób sobie check-list kluczowych punktów twojej pozycji: nie jestem spięty? Czy siedzę nad środkiem ciężkości konia? Moje plecy są proste? Moje łopatki rozluźnione? Nogi na dobrym miejscu - nie za bardzo w przód, czy w tył? Ręce - nie za wysoko? Pięta - biodro - lopatki - uszy tworzą linie prostą?

 • spadochron

  Baśń o Dobrusi

  Za morzami, za górami, w chatce pod lasem mieszkała Dobrusia. Lubili ją mieszkańcy pobliskiego miasteczka, bo była miła i uczynna. Pomagała ludziom i zwierzętom. Miała zaprzyjaźnionego wilka, któremu wyciągnęła kolec z łapy i od tej pory wilk stał się jej wiernym towarzyszem. Nikt wieczorami nie odważył się podchodzić pod dom Dobrusi, bo żółte ślepia wilka widać było z daleka. Żyła spokojnie, jeździła do miasteczka na koniu Ami, po karmę dla wilka, aby nie polował na owce w pobliskich górach. Koń w dzień pasł się na łące, a na noc Dobrusia zamykała go w boksie ze sporą porcją siana.

 • motywacja

  C jak champion

  Wie pan jakie było moje życie? Nie mowię o sukcesach, ani nawet o wypadku, czy śmierci mojego konia. Mówię o tym, że cały mój czas poświęcałam jeździe konnej. Byłam pozbawiona towarzystwa koleżanek, nie chodziłam do szkoly, gdyż szkola ograniczyłaby czas moich treningów.Jeżeli jesteś gotowy/a na tyle poświęcenia, to rób jak Annemarie, bohaterka "Lekcji jazdy" i jej koń Harry; ćwicz po kilka godzin, nawet jeżeli na drugi dzień nie usiądziesz, ćwicz, bo trening czyni mistrza.

 • skoki

  Skok przez oxer część 1

  Na początku nauki skoków podstawą jest równowaga, następnie kontrola szybkości. Mechanizm skoków powiązany jest ze zwalnianiem, przyspieszaniem , a także ze wznoszeniem i opadaniem. Wrażenia można porównać do tych odczuwanych w czasie przejazdu na nartach przez muldy - bez przerwy trzeba amortyzować wstrząsy. Jeździec może dopasować się do konia dzięki dobrze pracującym stawom. Musi zginać, a przede wszystkim prostować ramiona, aby nie przeszkadzać ruchom szyji, która pozwala koniowi zachować równowagę. Jeździec nie może blokować ani rak, ani ramion, aby jego koń mógł poprawnie funkcjonować. Najważniejsze to podążać za ruchem, "być z koniem" pozostając rozluźnionym. Poznaj partnera, z którym spędzisz wiele weekendow na terenach konkursowych, to pozwoli stworzyć atmosferę zaufania.

 • motywacja

  Magia rytuałów

  Pomimo naszych chęci, aby wieść życie śwadome funkcjonujemy używając automatycznego pilota. Pomiędzy licznymi zajęciami mamy mało czasu dla siebie. Szkoda, bo to jest centrum udanego życia.Rytuały - małe gesty, które na stałe wchodzą do codziennego planu zajęć, mają właściwości magiczne. Działają na mózg. Regularnie wykonywane wpływają na samopoczucie. Pozytywna energia, feel good, działa we wszystkich domenach. Rytuały dobrze przygotowane i realizowane pozwalają zadbać o własne ciało - tak jak na to zasługuje, otoczyć opieką psyche, po to aby rozwinąć kreatywność, pozwolić sobie na realizowanie marzeń. Witaj w rituel power!

 • spadochron

  Wirtualne adopcje

  Jeżeli zaglądasz na stronę „Tango z koniem” zakładam, że jesteś miłośnikiem zwierząt, jak ja. Napisałam powieść, aby pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na potrzeby bezdomnych zwierząt objętych opieką przez fundacje. Przede wszystkim w małych miejscowościach: Grey Animals w Byczynie, Przygarnij nas w Sokółce, Spalskie Bezdomniaki w Spale.

 • motywacja

  Konsekwencja

  Gdy uczymy się nowych rzeczy, na wstępie nie wychodzi nam najlepiej. Bez względu na to za jaką dziedzinę się zabierzemy poczatki są trudne. Jeżeli jest to joga, mamy problem z utrzymaniem odpowiedniej postawy ciała, z oddechem, z naśladowaniem ruchów prowadzącego. Pierwsze kroki w kaligrafii to czarna rozpacz, bo litery wygladają jak w zeszycie pierwszoklasisty - koślawe; albo za małe, albo rozdęte jak balony. W jeździectwie jest podobnie. Trzeba przełamać własną słabość, zniechęcenie, negatywne myśli: "to nie dla mnie", "nigdy się nie nauczę" i konsekwentnie pracować dalej.